Tichu
- Pudełko wymiary
- 9.5 x 12 x 2 cm
- Waga około
- 0.1 kg
7.58
- Producent
- G3
- Kategorie
- gra karciana (Card Game)
- Pozycja na BGG
- 233
- Ocena na BGG
- 7.58/10 na 15845 głosy
- Nazwa oryginalna
- Tichu
- Mechaniki
- zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Ladder Climbing)
--------- (Predictive Bid)
partnerstwo (Team-Based Game) - Wydanie
- polskie
- Instrukcja
- polska
- Wiek
- od 10 lat
- Liczba graczy
- od 4 osób
- Czas gry
- od 50 do 60 min.
- Rok premiery
- 1991
- Rok wydania
- 2014
- Autor
- Urs Hostettler
- Pudełko zawiera
- *56 kart
*4 skróty zasad
*instrukcja
Opis
Sprawdź co fascynuje w „Tichu”!
Jest to popularna gra karciana, która do złudzenia przypomina zwykłą talię kart. Nic bardziej mylnego! Jest to taktyczna rozgrywka przygotowana dla 4 graczy. Grając w parach, próbujemy osiągnąć pułap 1000 punktów, pozbywając się wszystkich kart.
„Tichu” łączy w sobie ryzyko z przemyślaną strategią. Rozpoczynając grę, każdy dociąga 14 kart (jak głosi instrukcja: „Chińscy gracze nie rozdają kart- dobierają je!”). Przy dziewiątej, gracz może zadeklarować „Duże Tichu”- od tego momentu musi skończyć rozdanie (jako pierwszy wyłożyć ostatnią kartę!). Dzięki temu zyska dla swojego zespołu 200 punktów (jeśli ktoś go ubiegnie zespół traci 200). W dowolnym momencie można zadeklarować „Małe Tichu”- takie same zasady, z tym, że nagroda mniejsza (100 pkt). Po dobraniu 14 kart, grę rozpoczyna posiadacz Mah Jonga. Nie musi jej wykładać, może zacząć inną kombinacją- np. Parą, Dwoma Parami, Trójka, Full.. itp. (sekwencje są bardzo podobne do tych pokerowych). Wykładamy je rosnąco –każda sekwencja musi mieć wyższą wartość od kombinacji poprzednika. Tury trwają póki trójka graczy spasuje. Czwarty gracz zbiera lewę (stos kart na środku) i punktuje. W Tichu występują karty specjalne, jak wspomniany wyżej Mah Jong. Poza tym, że właściciel karty rozpoczyna rozdanie, Mah Jong może zażądać od innych wyłożenia kart o podanej wartości. Smok kończy kombinacje i oddaje lewę przeciwnej drużynie, Pies zapewnia rozpoczęcie nowej sekwencji sojusznikowi, Feniks ma wartość zawsze o ½ wyższą niż zagrana poprzednio sekwencja.
„Tichu” to bardzo wciągająca karcianka. Wręcz „niebezpieczna”, gdyż po jednej przegranej partii chce się rewanżu, a i po wygranej pragniemy kolejnej partii. Pięknie wydana, w chińskim klimacie Chociaż z początku może wydać się trudna, zasady tłumaczy się w 2 minuty! Wszystko ładnie wyjaśnia instrukcja, a karty pomocy przypominają. Warto wypróbować w gronie rodzinnym!
Nagrody i wyróżnienia
Pliki i strony związane z grą
- Recenzja na blogu RodzinaRozrywka
- Recenzja w serwisie Board Times
- Recenzja w serwisie Esensja
- Recenzja w serwisie GamesFanatic.pl
- Recenzja w serwisie planszoholik.pl
- Recenzja w serwisie Poltergeist
- Unboxing na blogu W pajęczej sieci
- Wideorecenzja na kanale BoardGamesTV Gry Planszowe
- Wideorecenzja w serwisie Planszolandia
- Informacje o grze na BoardGameGeek
Akcesoria do gry
Gry z serii
Cena gry
-
AM76
27.20 PLN