Five Tribes
Pudełko wymiary
30 x 30 x 8.5 cm
30 x 30 x 8.5 cm
Waga około
1.7 kg
Ocena
7.77
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Days of Wonder
Kategorie
Zwierzęta (Animals)
Kraje arabskie (Arabian)
Fantasy (Fantasy)
Mitologia (Mythology)
Pozycja na BGG
55
Ocena na BGG
7.77/10 na 27086 głosy
Nazwa oryginalna
Five Tribes
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Control / Area Influence)
licytacja (Auction/Bidding)
dociąganie kart (Card Drafting)
tworzenie talii (Deck / Pool Building)
draft (Drafting)
Notice: Undefined offset: 2955 in /home/sklep/public_html/am76/encyklopedia/gra_planszowa.php on line 140 Notice: Undefined offset: 2955 in /home/sklep/public_html/am76/encyklopedia/gra_planszowa.php on line 140 ()
plansza modułowa (Modular Board)
zbiory zasobów (Set Collection)
Notice: Undefined offset: 2827 in /home/sklep/public_html/am76/encyklopedia/gra_planszowa.php on line 140 Notice: Undefined offset: 2827 in /home/sklep/public_html/am76/encyklopedia/gra_planszowa.php on line 140 ()
Wydanie
międzynarodowe
Instrukcja
polska
Wiek
od 13 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 40 do 80 min.
Rok premiery
2014
Rok wydania
2016
Autor
Bruno Cathala
Pudełko zawiera
*Worek drewnianych pionków (16 żółtych, 18 czerwonych, 18 niebieskich, 18 zielonych i 20 białych)
*96 monet zwycięstwa
*54 karty surowców
*30 kafelków Sultanatu Naqala
*22 karty Dżina
*12 palm
*10 pałaców
*5 kart kolejności w turze
*2 zestawy znaczników (11 wielbłądów i 2 znaczniki tur)
*2 zestawy zniaczników (8 wielbłądów i 1 znacznik tury)
*1 instrukcja
*1 tor punktacji
*1 znacznik licytacji
*1 znacznik kolejności w turze
Jest to samodzielna gra do serii Five Tribes

Opis

Przeżyj przygodę w klimacie baśni 1001 Nocy!

W mieście Naquala zmarł Sułtan! Wieszczki z otoczenia władcy przepowiedziały, że kolejny na tronie będzie przybysz, którego popierać będzie Pięć Plemion (Five Tribes). Czy to nie dziwny zbieg okoliczności, że właśnie w tym czasie Twoja karawana przybyła do miasta? Oto fantastycznie wydana gra strategiczna dla 2-4 graczy Five Tribes! Rywalizuj z innymi uczestnikami o względy Pięciu Plemion (Five Tribes), bo to może o Tobie mówi przepowiednia i Tobie przeznaczona jest rola Sułtana!

Rozgrywkę Five Tribes rozpoczynamy od ułożenia planszy z kafelków (tak by powstał prostokąt 6 na 5). Przedstawiać one będą miasto zamieszkiwane przez pięć plemion. Na każdym kafelku ustawiamy losowa po 3 pionki w różnych kolorach, przedstawiające mieszkańców. Z przetasowanej Talii Handlu wykładamy 9 kart i układamy je odkryte obok planszy. Podobnie postępujemy w przypadku Talii Dżinów, z tą różnicą, że ujawniamy tylko 3 karty. Natomiast gracze otrzymują po 50 monet i wielbłądy swojego koloru, oraz znaczniki licytacji, które losowo rozkładamy na torze pierwszeństwa. Rozpoczynamy naszą przygodę z Five Tribes! Na początku każdej rundy licytujemy się o kolejność wykonywania swoich tur. Gracze w kolejności z poprzedniej rundy umieszczają swój znacznik licytacji na odpowiednim polu na torze punktacji i wpłacają do banku opłatę związaną z tym polem. Można też zrezygnować z opłat i rundę zaczynać jako ostatni z pola o wartości „0”. Teraz gracze wykonują w ustalonej kolejności swoje tury. Wybieramy jeden kafelek miasta, podnosimy z niego wszystkich mieszkańców (przedstawicieli Pięciu Plemion) i wykonujemy nimi ruch w pionie i poziomie, zostawiając na każdym polu jednego z podniesionych pionków. Na ostatnim kafelku, który odwiedzimy zostawiamy ostatni pionek- z zastrzeżeniem, że na tym polu jest już jakiś inny przedstawiciel jego plemienia. Gdy to zrobimy, podnosimy z ostatniego kafelka wszystkie pionki w wybranym kolorze i aktywujemy odpowiadającą mu akcję. Żółte przynoszą nam punkty zwycięstwa, białe pozwalają zakupić karty dżinów, zielone pozwalają zbierać towary z talii Handlu, niebieskie natomiast zamieniamy na monety, a czerwone to zabójcy- mogą usunąć żółte i białe pionki innych graczy. Poza Członkami Pięciu Plemion, również pole oferuje nam akcje- postawienie palmy, czy pałacu. Jeśli po zebraniu pionków kafelek zostanie pusty, w wyznaczonym miejscu możemy postawić swojego wielbłąda. Na koniec gry, to pole, wraz ze wszystkimi pałacami i palmami przyniesie nam punkty zwycięstwa! Gramy do momentu, aż skończą nam się możliwe ruchy pionkami Plemion. Po podliczeniu punktów ogłaszamy zwycięzcę!

Proste zasady i pięknie wykonane elementy sprawiają, że Five Tribes są wizytówką wydawnictwa „Days of Wonder”. Przyjemny klimat, sporo decyzji, mnóstwo rozwiązań taktycznych, często zaprawione negatywną interakcją z innymi graczami. Poczuj się jak bohater baśni 1001 Nocy i zostań przepowiedzianym Sułtanem z Five Tribes!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

 • Koszulki FFG 44 x 68 mm 50 szt. - Mini European Red
  Koszulki FFG 44 x 68 mm 50 szt. - Mini European Red
  liczba sztuk: 2
 • Koszulki Mayday 45 x 68 mm 100 szt. - Mini Euro
  Koszulki Mayday 45 x 68 mm 100 szt. - Mini Euro
  liczba sztuk: 1
 • Koszulki Ultra PRO 44 x 68mm 50 szt. - Mini European
  Koszulki Ultra PRO 44 x 68mm 50 szt. - Mini European
  liczba sztuk: 2

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-09-08 13:59:41