Battalia. Początek (Edycja crowdfundigowa)
Pudełko wymiary
31 x 31 x 12 cm
31 x 31 x 12 cm
Waga około
2.5 kg
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
G3
Wydanie
polskie KS
Instrukcja
polska
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 60 do 180 min.
Rok premiery
2015
Rok wydania
2015
Autor
Alexandar Guerov, Ledha Guerova
Pudełko zawiera
* plansza do gry
* 4 plansze graczy
* 88 kart jednostek
* 80 kart zaopatrzenia
* 84 karty artefaktów
* 28 kart miast
* 48 kart dróg
* 10 kart wielkich artefaktów
* 2 karty biegu
* 9 kart wulkanu
* 4 karty bonusowe bitew
* 4 karty znaczników punktów zwycięstwa
* 3 karty specjalne
* 1 Wyrocznia Słońca
* 8 figurek bohaterów
* 79 znaczników poziomu miast
* 12 znaczników pierścienia
* 4 znaczniki czasu
* 1 kość
* 4 pomoce graczy
* almanach
* instrukcja

Opis

Dynamiczna gra strategiczna !

"Battalia. Początek" to gra planszowa dla dwóch do czterech osób, w wieku co najmniej 13 lat. Gracze wcielają sie w osoby próbujące dostać się na tron czterech różnych frakcji. Narody te, będą walczyć ze sobą  o dominację i przestrzeń w świecie tytułowej Battalii, a uczestnicy wesprą ich sprytnie zagrywając karty i rozwijając sieć miast. Tylko w taki sposób zdobędą przychylność jednej z frakcji i staną na jej czele. Tak jest! Gra "Battalia. Początek" jest pod tym względem unikalna! Nie wybieramy frakcji na początku gry- to ona w trakcie rozgrywki wybierze nas!


Plansza gry "Battalia. Początek" dostosowuje się do ilości osób biorących udział w rozgrywce. Każdy uczestnik otrzymuje swoją planszę gracza oraz kartę pomocy i możemy rozpoczynać. Gra dzieli się na dwie główne części. Pierwsza to budowanie talii- tak zwana mechanika "deck-building". Gracze zagrywają karty, by kupować inne, bardziej wartościowe, silniejsze. Po akcji, niewykorzystane karty z ręki odkładamy, by na początku kolejnej rundy dobrać następne pięć kart i dokonywać kolejnych zakupów. Prosty, sprawny mechanizm. Co odróżnia "Battalię. Początek"? Otóż, gracze po dociągnięciu mogą zadeklarować kohortę (czyli karty danego koloru/danej frakcji). Dają one specjalne bonusy- dodatkowy ruch, większą siłę, lub zdolność dobrania większej ilości kart. Istnieje też możliwość założenia zasadzki- czyli odłożeniu paru kart, na następne tury. Dodatkowo sercem świata Battalii jest Wyrocznia Słońca- zegar słoneczny. Jego wskazówki wyznaczają karty, które możemy korzystnie zakupić, oraz zwiększają siłę artefaktów. Pozwala to na szerszą perspektywę podczas gry i spojrzenie bardziej strategiczne. Ale "Battalia. Poczatek" to nie tylko karty. Jest też ogromna, szczegółowo ilustrowana plansza. O nią opiera się druga część rozgrywki i samo zwycięstwo. Gracze eksplorując ja, ustalając drogi- odkrywają nowe tereny, a zakładając lub podbijają miasta będą próbowali zdobyć zwycięstwo (a dobrze „Zbudowana” talia, znacznie ułatwia tą sprawę). Gra kończy się gdy cała plansza zostanie zagospodarowana, lub gdy jeden z graczy zbuduje 5 miasto, czwartego poziomu!

Przygotowani na grę o potężnych gabarytach? :) Chociaż "Battalia. Poczatek" może przestraszyć wielkością, w istocie mechanicznie jest dość prosta. Łatwo ogarnąć zasady początkującym graczom (może nie całkowitym laikom), a ich ilość nie przytłumi radości z rozgrywki. Gra jest przyjemna, ślicznie wydana, ma lekki element losowy, pierwiastek przygodowy, a jednocześnie łączy w sobie strategie i ekspansję. Wszystko to zaskarbiło serca graczy na całym świecie. W Polsce została wydana metodą crowdfundingową (co świadczy o licznych wielbicielach), dzięki czemu zawdzięczamy sporą ilość dodatkowych elementów i pomocy w pudełku! 

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-12-17 15:36:32