Hannibal   Hamilcar
Pudełko wymiary
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
Waga około
2.9 kg
Ocena
8.29
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Kategorie
starożytność (Ancient)
polityczna (Political)
gry wojenne (Wargame)
Pozycja na BGG
881
Ocena na BGG
8.29/10 na 1721 głosy
Nazwa oryginalna
Hannibal & Hamilcar
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
karty pola bitwy (Campaign / Battle Card Driven)
--------- (Card Play Conflict Resolution)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
--------- (Events)
ruch po punktach (Point to Point Movement)
symulacje (Simulation)
Wydanie
angielskie
Instrukcja
angielska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 osób
Czas gry
od 40 do 200 min.
Rok premiery
2018
Rok wydania
2018
Autor
Mark Simonitch Jaro Andruszkiewicz

Opis

Hannibal & Hamilcar: Rome vs. Carthage to jubileuszowa edycja przygotowana z okazji dwudziestej rocznicy wydania legendarnej gry wojennej – Hannibal: Rome vs Carthage. To asymetryczna gra dla dwóch osób, oparta na systemie karcianym, osadzona w realiach historycznych zmagań dwóch starożytnych mocarstw – Rzymu i Kartaginy. Ten bezkresny epicki konflikt został przedstawiony w grze z pomocą teorii Clausewitzowskiej, według której istnieje tylko jedno wyjście w sytuacji kiedy osiągnięcie politycznej dominacji jest niemożliwe – wojna!

Gra Hannibal: Rome vs Carthage to dzieło uznanego autora i weterana gier wojennych Marka Simonitcha. Uzyskała ona wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszą grę dwuosobową (Golden Geek Best 2-Player Board Game Award), i za najlepszą grę wojenną (Golden Geek Best Wargame Award) na portalu BoardGameGeek.com. Ponadto, w tej chwili, na niniejszej stronie gra utrzymuje się na 11 miejscu w rankingu najlepszych gier wojennych.

Przy edycji jubileuszowej Mark Simonitch podjął współpracę z Jaro Andruszkiewiczem i Studiem developerskim PHALANX. Dzięki wspólnym wysiłkom starannie odświeżony został każdy element gry. Dzięki uproszczeniu zasad i mechaniki, rozgrywka stała się łatwiejsza i nabrała szybszego tempa. Dodano nowe scenariusze, a także warianty gry. Zaimplementowano nową szatę graficzną, która nadaje grze niebywałego klimatu i charakteru. W pudełku znajdziemy też nowe figurki, specjalne kości, dodatkowe karty, a także dwustronną planszę na której z jednej strony znajdziemy mapę do Hannibala, a z drugiej do Hamilcara. Kolejnym elementem wzbogacającym wersję oryginalną są też dwa nowe dodatki: Sun of Macedon i Price of Failure, dzięki którym gra nabrała nowego wymiaru.

I ponieważ dodatki te nie są tak zwanymi “exclusive’ami” z Kickstartera, wszyscy otrzymamy je w pudełku – o co zadbali twórcy gry – tak aby każdy mógł  cieszyć się edycją jubileuszową w pełni!

Poza tym warto też wspomnieć, że kampania na platformie Kickstarter była wielkim sukcesem. Gra została w pełni sfinansowana, osiągając pułap ponad miliona złotych!

Nazwa Hannibal & Hamilcar nie wzięła się z przypadku, utworzono bowiem siostrzany wariant gry – Hamilcar, który został osadzony w czasach I wojny punickiej. Obie gry korzystają z tych samych komponentów i mechanik, w tym z kart Strategii, które służą do zarządzania generałami i wojskami, do zdobywania kontroli w prowincjach objętych działaniami wojennymi, oraz do uruchamiania historycznych wydarzeń. A także kart Walki, których używamy do wyłaniania zwycięzcy podczas potyczek.

Hamilcar wprowadza natomiast innowację – system poruszania i walki na morzu! I właśnie dlatego celem gry w tym wariancie jest zdobycie kontroli nad Morzem Śródziemnym poprzez  dominację polityczną i militarną. I wojna punicka była bowiem starciem dwóch odmiennie funkcjonujących mocarstw – lądowego imperium Rzymskiego znanego z terytorialnych podbojów, oraz władców mórz z Kartaginy, nazywanych potomkami Fenicjan. Celem Rzymu było przełamanie linii obrony Kartaginy składającej się z łańcucha wysp Sycylii, Korsyki i Sardynii, tak aby przejąć wyłączną kontrolę nad półwyspem Apenińskim. A Ty, po czyjej staniesz stronie ? 


Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2018-06-15 13:08:56