Na Chwałę Rzymu
Pudełko wymiary
19 x 28 x 6.5 cm
19 x 28 x 6.5 cm
Waga około
0.7 kg
Ocena
7.49
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Boat City
Kategorie
starożytność (Ancient)
gra karciana (Card Game)
rozbudowa miasta (City Building)
ekonomiczna (Economic)
Pozycja na BGG
275
Ocena na BGG
7.49/10 na 14418 głosy
Nazwa oryginalna
Glory to Rome
Mechaniki
bonusy za zakończenie gry (End Game Bonuses)
--------- (Follow)
zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Multi-Use Cards)
zbiory zasobów (Set Collection)
--------- (Sudden Death Ending)
zróżnicowanie kolejności akcji (Variable Phase Order)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 do 5 osób
Czas gry
od 50 do 70 min.
Rok premiery
2005
Rok wydania
2014
Autor
Ed Carter, Carl Chudyk
Pudełko zawiera
*144 karty rozkazów
*36 kart placów budowy
*6 kart senatorów
*1 karta przywódcy
*6 kartpremii kupieckich
*5 plansz obozów
*1 plansza legionisty
Jest to samodzielna gra do serii Glory to Rome

Opis

Nie od razu Rzym zbudowano… Nie od razu go też odbudowano!

Po wielkim pożarze, który strawił Wieczne Miasto, cesarz Neron poszukuje pomocy przy odbudowaniu stolicy. My jako gracze- zamożni patrycjusze- węszymy okazje wzbogacenia się i zyskania przychylności władcy. Wystarczy pomóc Neronowi w przedsięwzięciu. Wykorzystując swoje kontakty, znajomości i zasoby robimy wszystko „Na Chwałę Rzymu” („Glory to Rome”), a może cesarz spojrzy na nas przychylniej?

Przygotowując rozgrywkę, każda z osób otrzymuje planszetkę (na której zostały opisane wszystkie akcje!), 4 karty rozkazów i jednego senatora. Przetasowaną talię kładziemy na środku. „Na Chwałę Rzymu” rozpoczyna osoba, która dobierze z talii rozkazów pierwszą (alfabetycznie) kartę. Karty służące do ustalenia kolejności lądują na środku- w tzw. Puli. Możemy rozpoczynać. Każdy z graczy w swojej turze może podjąć się różnorodnych akcji w oparciu o karty na ręku- ale też karty przy swojej planszetce- klientów.  Jedną kartę z ręki zagrywamy jako rolę- Kupca, Legionistę, Tragarza itp. (szczegóły na planszy). I odgrywamy przypisane mu właściwości (np. Tragarz może wziąć kartę z puli i przenieść ją na plansze gracza jako Surowiec). „Na Chwałę Rzymu” („Glory to Rome”) charakteryzuje się bardzo ciekawym mechanizmem akcji łańcuchowych. Jeśli ktoś posiada na ręku kartę Tragarza, również może go zagrać w turze gracza pierwszego, wykonując przypisaną do niego akcję. Ciekawe jest również wykorzystywanie „klienteli” do wzmacniania akcji, bądź „chomikowania” surowców- by zyskać na koniec punkty zwycięstwa (prace wykonujemy niby „Na Chwałę Rzymu”, ale bogactwo i prestiż zdobyty na własną rękę też się opłaca!). W grze mamy możliwość wnoszenia budowli- wykorzystując bliskie i dalekie place budowy- dajce różnorakie korzyści jak punkty, czy surowce- aktywowane również przez role zagranych kart z ręki. Grę zwycięża oczywiście osoba z największą ilością punktów.

Jesteście gotowi na charytatywną prace wyłącznie „Na Chwałę Rzymu” („Glory to Rome”)? Bardzo ciekawa mechanika i ładne graficznie polskie wydanie- jest prawdziwą gratką dla fanów gier karcianych. Zasady proste- choć przy pierwszym zetknięciu mogą się wydać nieczytelne. Nic bardziej mylnego! Oswojenie z kartami trwa chwile, więc pierwsze wrażenie znika. Pozostaje jedynie niesamowicie satysfakcjonująca rozgrywka!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2012-12-23 19:03:58
na chwałłę rzymu, Glory to Rome, glory to rome