Tzolkin: Kalendarz Majów
Pudełko wymiary
30 x 30 x 7.5 cm
30 x 30 x 7.5 cm
Waga około
1.2 kg
Ocena
7.86
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
starożytność (Ancient)
cywilizacyjna (Civilization)
ekonomiczna (Economic)
rolnictwo (Farming)
mitologia (Mythology)
Pozycja na BGG
65
Ocena na BGG
7.86/10 na 40012 głosy
Nazwa oryginalna
Tzolk'in: The Mayan Calendar
Mechaniki
--------- (Bias)
bonusy za zakończenie gry (End Game Bonuses)
zmienna kolejność w turze (Turn Order: Claim Action)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 13 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 90 do 90 min.
Edycja
1
Rok premiery
2012
Rok wydania
2021
Autor
Simone Luciani
Ocena na BGG
7.89
Pozycja na BGG
48
Poziom trudności
3.67 na 5
Pudełko zawiera
*plansza główna składająca się z 4 części
*6 kół zębatych różnej wielkości
*1 arkusz z naklejkami
*6 plastikowych zatrzasków
*24 robotników w 4 kolorach (po 6 na gracza)
*28 okrągłych znaczników w 4 kolorach (po 7 na gracza)
*4 znaczniki punktacji w 4 kolorach (po 1 na gracza)
*65 drewnianych kostek symbolizujących surowce (drewno, kamień, złoto)
*13 kryształowych czaszek wykonanych z plastiku
*65 żetonów kukurydzy o wartościach 1 (kosza) i 5 (koszy) *28 żetonów Urodzaju (16 żetonów Zbioru Kukurydzy i 12 żetonów Wycinki Drzew)
*21 płytek Dóbr Początkowych
*13 monumentów
*32 budynki podzielone na 2 epoki
*4 dwustronne plansze graczy w 4 kolorach
*1 znacznik Pierwszego Gracza
*1 instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii Tzolkin: Kalendarz Majów

Opis

Klimatyczna przygoda wśród monumentalnych świątyń i słynnego Kalendarza Majów.

„Tzolk’in” to rozbudowana gra ekonomiczna dla 2 do 4 graczy. Każdy z nich staje na czele swojej cywilizacji/plemienia, starając się zapewnić ludziom dobrobyt i łaskę bogów, próbując w ciągu jednego pełnego obrotu kalendarza zagarnąć jak najwięcej punktów zwycięstwa. To właśnie ów kalendarz jest innowacyjnym rozwiązaniem i niewątpliwą zaletą gry „Tzolk’in”. Zapewniając ciągle zmieniające się warunki, wymusi na nas, odpowiedzialnych przywódcach, ciągłe trzymanie ręki na pulsie, kontrolowanie wydatków. Trzeba będzie wykazać się dużym sprytem i zdolnością przewidywania, by jak najlepiej wykorzystać oferowane przez bogów dobra.

Przygotowanie rozgrywki „Tzolk’in” polega na przymocowaniu i zgraniu ze sobą mechanizmów zębatych- serca gry- zapewniającego obrót wszystkimi kołami planszy. Talię budynków i monumentów należy przetasować i odsłonić po sześć z kart, umieszczając w wyznaczonych miejscach. Gracze otrzymują plansze graczy, po trzech robotników i ustawiają swoje znaczniki na polu „0” na torach rozwoju, świątyń oraz ogólnym torze punktacji. W swojej turze gracze muszą albo wysłać robotnika na pole (koło zębate dowolnie wybrane), albo robotnika z pola ściągnąć. Zawsze decydujemy czy będą to wszyscy robotnicy czy tylko część z nich. Za każdego wysłanego robotnika płacimy odpowiednią ilością koszy kukurydzy. Jeśli wybierzemy, że robotnika z pola ściągamy, może on wykonać przypisaną do danego pola akcję. Pięć kół reprezentuje pięć innych dziedzin życia Majów: dżunglę (obfitujące w drewno i kukurydzę), góry (oferujące kamienie, złoto i kryształowe czaszki), centrum technologiczne (tu zyskujemy lepsze pozycje na torach rozwoju i wznosimy budowle płacąc koszt budowy w surowcach wymaganych przez kartę), centrum handlowe (wymiana towarów lub pozyskiwanie nowych robotników) oraz święte miejsca (składanie ofiar zapewnia lepsze pozycje na torach świątyń). Gracze sami decydują gdzie kładą robotników i ile będą ich tam trzymali- im dalej obróci się koło tym ciekawszą akcję można wykonać w tym miejscu. 4 razy w ciągu gry kalendarz „Tzolk’in” ustawi się na Dniu Żywienia, w takim wypadku gracze muszą wykarmić zatrudnionych robotników. Jeśli się to uda spłynie na Ciebie łaska bogów, jeśli nie, za każdego głodnego otrzymujemy -3 punkty zwycięstwa, a dodatkowo przywódca jest na straconej pozycji w boskich oczach.

Mnóstwo dróg do zwycięstwa! Prawdziwa uczta dla wytrawnych fanów gier ekonomicznych. Czy lepiej zainwestować w zbiory kukurydzy? Czy bardziej opłaca się zaryzykować i składać bogom ofiary? Inwestować w budynki? A może w monumenty które przetrwają pokolenia? Gra jest przeznaczona dla wytrawnych strategów lubiących wyzwania. Przeżyj swoją przygodę z antyczną cywilizacją z Kalendarzem Majów „Tzolk’in”!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-01-28 17:03:37
tzalkin, tzalk, tzalkin, tzalkin